Fifi i Rudek na działce

17 04 2009 ::

Fifi – duża, szarobura w ciemne prążki, Rudek – rudy z ogromnymi, zielonymi oczami. To koty, które spędzają wakacyjny tydzień na działce. Ich pani, chcąc zintensyfikować wiosenne prace działkowe, postanowiła przez tydzień zamieszkać w swojej dobrze wyposażonej altance, nie tracąc w ten sposób cennego czasu na dojazdy lecz wykorzystując go z pożytkiem dla ogródka.

W tym celu wzięła urlop, spakowała plecak i koty, nie zapominając o kocim jedzeniu również dla kilku działkowych kocich rezydentów z uliczki Rezedowej. Nastepnie tramwajem tylko sześć przystanków, potem trzy przystanki autobusem i już koty mogły rozkoszować się niedostępną na co dzień przyrodą.

Koty bywały już na działce ale rzadko. Są grzeczne, dobrze wychowane, najedzone, zadziwione i zbyt leniwe aby głębiej zainteresować się rozćwierkaną ptasią zgrają, okupującą pokaźne bukszpanowe krzaki.

Pierwszy dzień działkowy spędzają pracowicie: towarzyszą swojej pani w grządkowej krzątaninie, wygrzewają się na nagrzanych wiosennym słońcem kamiennych schodkach albo wpatrzone w jakąś maleńką dziurkę w ziemi,nieruchomieją na długie chwile.

Tymczasem koty działkowe trzymają się z daleka. Przez szpary w płocie bacznie obserwują intruzów.Nie mają odwagi podejść do altanki, gdzie na schodkach zawsze czekały na nie smakowite kąski, a teraz panoszą się obce osobniki. Tym razem, na kolację pójdą pewnie do sąsiedniej altanki, której właściciel zawsze ich czymś dobrym poczęstuje i nawet w zimie przychodzi na działkę co drugi dzień, żeby je nakarmić. Dobrze się mają koty na działkach przy uliczce Rezedowej.

Komentarze

 1. Magdalena
  17 04 2009
  1

  Świat działek z perspektywy kota wygląda znakomicie. Ale koty z perspektywy władz lokalnego PZD (choc nie wiem, czy to oficjalne stanowisko) to już nie taka niewinna społeczność. Otóż koty działkowe lubią polować na ptaki, a ptaki łapią owady, i w związku z tym dokarmianie kotów może obrócić się przeciwko inetresowi działkowca. Chyba lepszy już opisany koci import. A po urlopie – do domu.

 2. Katarzyna Kubat
  17 04 2009
  2

  ja myślę, że koci wątek to będzie wątek bardzo ważny, kotów jest sporo na działkach – ja zapoznałam się do tej pory z jednym takim

 3. Monika
  17 04 2009
  3

  Kot to obecnie największy (pod względem wielkości populacji) drapieżnik w Polsce. Wielu ogrodników go nie znosi, bo jak słusznie zauważyła Magdalena, kot płoszy i zabija ptaki oraz niszczy ich gniazda. Ptak to na ogół sprzymierzeniec działkowca w walce ze szkodnikami. Ale niektóre gatunki ptaków mogą również przysporzyć ogrodnikom bólu głowy, szczególnie w sezonie na owoce czereśni …

Komentuj

dzielo dzialka zaloga dzi kolekcja dzielo dzialka formularz kontaktowy Muzeum Etnograficzne w Krakowie
freeenergyquote.com wine opener amazon www.carsaccidentsinsurances.com