Zielone wyspy na Wyspach

4 11 2009 ::

Krajem, który może poszczycić się długą tradycją działkowania (i ogrodnictwa w ogóle), jest Wielka Brytania. W londyńskim Muzeum Ogrodu trwa właśnie wystawa THE GOOD LIFE – 100 Years of Growing Your Own.
Czy „własne uprawy” są sposobem na dobre, zdrowsze życie?
Wystawa przypomina m.in. historię działkowania, począwszy od Allotment Act z 1908 roku – pierwszego w Wielkiej Brytanii dokumentu, który regulował zasady zakładania i zagospodarowania ogrodów działkowych.
Inny z wątków dotyczy Manor Garden Allotments – ogrodów działkowych we wschodnim Londynie (na powierzchni około 4,5 akra) założonych w 1900 roku, które zlikwidowano kilka lat temu w związku z inwestycjami budowlanymi towarzyszącymi przygotowaniom do letnich Igrzysk Olimpijskich (Londyn 2012). Likwidacji ogrodów towarzyszyła wówczas fala protestów. Zniknęła jedna z zielonych wysp wielomilionowego miasta.

THE GOOD LIFE – 100 Years of Growing Your Own
6 pażdziernika 2009 – 7 marca 2010
Garden Museum, Lambeth Palace Road, London SE1 7LB
Więcej o londyńskiej wystawie

Ponad 30 fotografii autorstwa Petera Hoare przedstawiających Manor Garden Allotments zanim zostały zamknięte

Komentarze

 1. Magdalena
  4 11 2009
  1

  Widzę oczyma wyobraźni autokar z delegacją. Załoga Dzi jedzie do Lambeth. Śmigamy na Zachód, potem Calais, tunel, white cliffs of Dover, jeszcze parę godzin i już. Na przedniej szybie kartka z nazwą wystawy. Jak autokary mknące z całej Polski na tegoroczny Kongres…

  Patrycjo, to tak osobiście się zapoznałaś czy via Internet?

  I pomyśleć, że było kiedyś kilka takich miesięcy gdy codziennie rano jechałam tamtędy do pracy a mieszkałam 2 ulice dalej. W przydomowym ogródku rezydowała rodzina lisów, grały na pokrywkach od śmietników nocą (czy badacze spotkali się z opowieściami o lisach na “naszych” działkach?). Przydomowe ogródki w UK to nic, ale ta miłość wyspiarzy do lokalnych allotments. Szacunek.

 2. Magdalena Zych
  4 11 2009
  2

  I jeszcze link do bloga “Dig For Victory” realizowanego m.in. pod patronatem Imperial War Museum. Dodam, że to ta sama dzielnica co Garden Museum.

  http://dig-for-victory.blogspot.com/

Komentuj

dzielo dzialka zaloga dzi kolekcja dzielo dzialka formularz kontaktowy Muzeum Etnograficzne w Krakowie
freeenergyquote.com wine opener amazon www.carsaccidentsinsurances.com