Działki a sprawa jeleni

15 09 2010 ::

Fot. Janusz Oleszkiewicz


Krynica Zdrój, koniec sierpnia 2010 roku. Pani Małgorzata Oleszkiewicz napisała:

W tym samym czasie też byłam w Krynicy, ale na działkach nad torami kolejowymi, o nazwie bodajże: Ogródki Działkowe „Kolejarz” czy podobnie. Wyglądały w tym roku inaczej niż zwykle i działo się coś dziwnego. Na siatkowych ogrodzeniach wisiały paski białych i kolorowych tkanin, zauważyłam też przy jednej działce „ozdobę” z nanizanych na sznurek puszek po piwie. Widziałam też liczne grabie powbijane w ziemię z zawieszonymi na nich płachtami lub firankami. Od czasu do czasu dawał się słyszeć odgłos przypominający bębnienie, to któryś z działkowiczów uderzał w blaszany dekiel tłuczkiem do mięsa lub drewnianą pałką. Okazało się, że wszystkie te zjawiska to próby (mało skuteczne) poradzenia sobie z nietypowymi szkodnikami, które w tym roku opanowały działki zjadając uprawy: cukinie, buraki, marchewkę… Jedna z działek była nawet całkiem pusta – bez żadnej roślinności gdyż właścicielka zdenerwowała się na tych niszczycieli, więc całą działkę przekopała. Okazało się, że ci nietypowi „goście” to jelenie, które wyszły z lasu i najpierw wykorzystały fakt, że po zniszczeniach popowodziowych zawieszono kursowanie pociągów do Krynicy więc mogły się spokojnie paść na torach. Następnie zaczęły grasować po działkach gdzie odkryły mnóstwo smakołyków. Nawet wysokie ogrodzenia nie były dla nich przeszkodą, przeskakiwały je swobodnie, stołując się na działkach w dzień i w nocy.

Fot. Janusz Oleszkiewicz


Fot. Janusz Oleszkiewicz


Na działki przychodzą jelenie szlachetne (a nie rozłożyste karpackie), to ekipa zamieszkująca Górę Parkową. Można spotkać je także na “deptaku”, wieczorową lub wczesnoranną porą, niszczą klomby i miejskie rabatki. Na wpół oswojone typki niczego sobie nie robią z działkowców. Na działkach nie używa się strzelby.

Komentarze

 1. zenona
  16 09 2010
  1

  Chętnie bym je zaprosiła na moją działkę, ale cóż… działkowiczka – anonim

 2. Drzewka owocowe
  28 09 2010
  2

  To musi być piękny widok takie dorodne jelenie, mimo tego że niszczą kwiaty to na pewno robią duże wrażenie. W końcu nie codzienny taki widok.

Komentuj

dzielo dzialka zaloga dzi kolekcja dzielo dzialka formularz kontaktowy Muzeum Etnograficzne w Krakowie
freeenergyquote.com wine opener amazon www.carsaccidentsinsurances.com