GMO: ziarna zysku i wielka polityka

8 08 2011 ::

24 sierpnia dopisuję kilka słów o wyniku kampanii sprzeciwu: prezydent NIE podpisał ustawy, zawetował ją za argument podając, iż nie jest zgodna z prawem unijnym. Komentarze w prasie nie są przychylne tej decyzji (tygodnik, dziennik oraz wiadomość o decyzji), przedstawiam także oświadczenie organizacji Greenpeace w sprawie dalszych kroków.
Poniżej notatka na ten temat sprzed 2 tygodni.

Trafiły do mnie apele o przeciwdziałanie prawu zezwalającemu na uprawy GMO w Polsce. Dzielę się tematem z działkowcami. Skoro mamy milion działkowców to może i ich głosy sprzeciwu?

Trwa kampania przeciwników ustawy o nasiennictwie czekającej na podpis prezydenta. 1 lipca posłowie PO i PSL, a następnie także senatorowie przegłosowali ustawę o nasiennictwie, która dopuszcza uprawę roślin modyfikowanych genetycznie obok zwykłych organizmów. Zdaniem przeciwników ustawy współegzystowania tych rodzajów roślin bez wpływu na siebie nawzajem jest niemożliwe, co popierają licznymi dowodami (już rok temu w USA koncern Bayer musiał wypłacić odszkodowania rolnikom skarżącym o zanieczyszczanie zbiorów). Krzyżowanie się roślin może skutkować groźnymi dla równowagi ekosystemów konsekwencjami.

Kampanię sprzeciwu w Polsce organizuje od lat m. in. Międzynarodowa Koalicja dla Ochrony Polskiej Wsi.

Materiał na ten temat pojawił się w majowym numerze magazynu Dzikie Życie. Kampania Stop GMO organizacji ekologicznej Greenpeace. Pisał także Działkowiec w lutym i marcu tego roku (niestety do tych rzetelnych tekstów dr. Anety Załęckiej i dr. hab. Ewy Rembiałkowskiej z SGGW nie ma dostępu on-line). W lipcu telewizja TVN powtórzyła reportaże: Jedzenie z obcym genem Czy powinniśmy obwiać się żywności genetycznie modyfikowanej? Lobbing na rzecz GMO czy Chemia zabija nie tylko chwasty. Swych łam dla argumentów za wprowadzeniem do Polski upraw GMO udzieliła Gazeta Wyborcza m. in. w cyklu Jak to jest z GMO? Obalamy mity i Polityka piórem Joanny Solskiej Bez GMO będzie drożej.

W tle powoływanego do życia prawa toczy się spór ze światem przemysłowej produkcji żywności oraz z przemysłem chemii rolniczej i gospodarczej. Koncerny biotechnologiczne produkujące środki ochrony roślin zajmują się także sprzedażą ziarna GMO (chodzi np. o amerykański koncern Monsanto, którego część stanowią szeroko reklamowane marki ogrodnicze np. Roudup i Substral firmy Scotts a także o koncern Bayer , oferujący liczne produkty m. in. dla działkowców i ogrodników, które reklamują się w prasie ogrodniczej, choćby w Działkowcu).

W Polsce są już tego typu uprawy ale nielegalne. Bywa, że niektórzy rolnicy kupują ziarno zmodyfikowane genetycznie w miejscach gdzie jest ono dopuszczane do obrotu. Zwierzęta są także karmione paszą z roślin modyfikowanych genetycznie.

Co można teraz zrobić? Poinformować, wysłać swój sprzeciw. Tutaj znajdziecie plakaty, banery, ulotki i kartki pocztowe kampanii sprzeciwu wobec legalizacji upraw GMO w Polsce.

Komentuj

dzielo dzialka zaloga dzi kolekcja dzielo dzialka formularz kontaktowy Muzeum Etnograficzne w Krakowie
freeenergyquote.com wine opener amazon www.carsaccidentsinsurances.com