Archiwum ruchu działkowego

8 02 2012 ::

Na stronie internetowej PZD pojawiło się zaproszenie do nadsyłania archiwaliów dotyczących ogrodnictwa działkowego, np. kronik ogrodów, czasopism przedwojennych, etc. Autorzy piszą, że celem przedsięwzięcia ma być opracowanie monografii w oparciu o pozyskany materiał, a nawet, w przyszłości, stworzenie muzeum ogrodnictwa działkowego.

Pomysł uważam za wyśmienity, zwłaszcza, że podczas badań terenowych niejednokrotnie spotykaliśmy się z ciekawymi materiałami. O wartości historycznej, ale przede wszystkim osobistej, wiele mówiące o istotnej roli ogródka działkowego w poszczególnych biografiach. W albumach rodzinnych są wspaniałe zdjęcia dokumentujące tworzenie ogrodów działkowych, niektórzy działkowcy prowadzili np. opisy plonów z działki, to są też bardzo ciekawe materiały. A same kroniki ogrodów, same w sobie jako gatunek narracji historycznej tamtych czasów dają dużo do myślenia (np. fotografie z wizyt delegacji krajów zaprzyjaźnionych etc.).

Juz za 2 miesiące w publikacji prezentującej wyniki naszych badań będzie można przyjrzeć się z bliska historiom działkowym, które zebrane w 400 stronicową książkę dokumentują, interpretują i przybliżają świat działek i jego osadzenie w historii.

Komentuj

dzielo dzialka zaloga dzi kolekcja dzielo dzialka formularz kontaktowy Muzeum Etnograficzne w Krakowie
freeenergyquote.com wine opener amazon www.carsaccidentsinsurances.com