Raj nieutracony czyli o ogrodach

23 02 2012 ::

Erwin Sówka Moja Lauba wł. Muzeum Śląskie w Katowicach

Erwin Sówka Moja Lauba wł. Muzeum Śląskie w Katowicach

Raj nieutracony czyli o ogrodach to wystawa, którą do niedzieli można oglądać w Muzeum Śląskim w Katowicach. Prezentuje sztukę artystów sięgających po tematykę ogrodów: przydomowych, podwórek, ogródków działkowych ale i parków. Prezentowane prace to wybór ze zbiorów różnych instytucji (także MEK) i z kolekcji prywatnych. Szczególnie zwraca uwagę kilka prac z kolekcji Stanisława Gerarda Trefonia, to przedstawienia ogródków działkowych Andrzeja Marcola i Jerzego Skiby, obie prace powstały w ubiegłym roku. Obie kipią witalnością i ruchem.

Prezentowane dzieła kategoryzowane są jako wpisujące się w nurt zwany art brut/ sztuki naiwnej/ sztuki nieprofesjonalnej. To dzieła gromadzone w muzealnych ośrodkach etnograficznych. Po raz kolejny miałam nieodparte wrażenie, że spotkanie oko w oko z twórczością Teofila Ociepki, Bazylego Albiczuka (w 2007 roku Państwowe muzeum Etnograficzne prezentowało obszernie jego prace na wystawie Moją miłością jest natura), Ewalda Gawlika, Józefa Koguta, Jana Nowaka czy pozostałych prezentowanych artystów jest poza tym podziałem, który sam w sobie pewnie ułatwia wiele spraw ale i narzuca pewien sposób odbioru.
Danuta Orzechowska-Babel Ogród radości 2011 olej na płótnie wł. Stanisław Gerard Trefoń

Danuta Orzechowska-Babel Ogród radości 2011 olej na płótnie wł. Stanisław Gerard Trefoń

Wystawa podzielona jest na kilka stref (np. ogrody fantastyczne, ogród przydomowy). Jako elementów aranżacyjnych użyto cytatów z małej architektury (pergole, ławka, krzesełka ogrodowe), sztucznych i prawdziwych roślin, odgłosów ptaków. Środki te mają wzmacniać ogrodową atmosferę. Pracom towarzyszą podpisy, cytaty literackie autorów takich jak Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Zbigniew Herbert. Obrazowi Pawła Wróbla z 1972 „Ogródki działkowe” towarzyszy cytat z „Pana Tadeusza” (w archiwum obiektów tygodnia MEK inna praca Pawła Wróbla). To chyba daleki ślad wypowiedzi sprzed prawie trzydziestu lat prof. Sławomira Magali o tym, że architektura ogródków działkowych, altanek, nawiązuje do estetyki dworkowej.

plakat wystawy Raj nieutracony czyli o ogrodach Muzeum Śląskie w Katowicach

plakat wystawy Raj nieutracony czyli o ogrodach Muzeum Śląskie w Katowicach

Kuratorem wystawy i autorką scenariusza jest Sonia Wilk we współpracy z Magdaleną Łuków vel Broniszewską. Prezentacja stanowiła część programu polskiej prezydencji kulturalnej w Radzie Unii Europejskiej. Na plakacie wykorzystano pracę Raj z 1977 (olej na płótnie) Hanny Maciejewskiej ze zbiorów MEK.

Komentuj

dzielo dzialka zaloga dzi kolekcja dzielo dzialka formularz kontaktowy Muzeum Etnograficzne w Krakowie
freeenergyquote.com wine opener amazon www.carsaccidentsinsurances.com